Interdyscyplinarna Konferencja Samorządów Uczniowskich XU 2020

Utworzono dnia 25.10.2020

21 października 2020 roku rozpoczęła się konferencja XU 2020 –  zorganizowana przez V LO im. Adama Asnyka.
W konferencji wzięli udział uczniowie klasy 8 – Wiktoria Hala, Yelyzaveta Borysenko, Zuzanna Górska i Jakub Borowski. Podczas konferencji młodzież wspierał Pan Daniel Rydzewski opiekun samorządu.

Pierwszego dnia, uczniowie mieli okazję wziąć udział w prezentacjach na tematy dotyczące tajników komunikacji w mediach społecznościowych i współpracy samorządów ze społecznością szkolną.

Przed godziną 14 rozpoczęły się prace w zespołach konferencyjnych gdzie uczniowie przez dwa dni pracowali nad prezentacjami o roli samorządu uczniowskiego w integracji społeczności uczniowskiej.

Drugiego dnia konferencji nasi uczniowie wzięli udział w wielu interesujących prezentacjach i panelach dyskusyjnych.

Tematami poruszanymi były np. organizacja własnej pracy, którą przedyskutowaliśmy także we własnym gronie w odniesieniu do przygotowania do egzaminu 8-klasisty. W prezentacji „Czy zalegalizować narkotyki”, Pan Mecenas Lew Michał Lizak przybliżył problem  substancji psychoaktywnych.

W tym dniu Zuzanna Górska, aktywnie brała udział w prezentacji i dyskusji dr Barbary Chojnackiej „Nie wolno nam zostawić świata takim jaki jest (J. Korczak) – o wrażliwości, otwartości i działaniu.” Na koniec tej części konferencji, nasz samorząd przyswajał wiedzę z zakresu sztuki prezentacji w panelu „Prezentacja Doskonała” Jana Pęskiego.

O godz. 12.00 rozpoczęło się spotkanie z Marszałkiem Województwa Zachodniopomorskiego, podczas którego Pan Olgierd Geblewicz wypowiedział się i odpowiadał na pytania na temat Samorządów.

W części Okrągłego Stołu, samorządy uczniowskie różnych szkół wymieniły się spostrzeżeniami na temat swojej pracy. O pracy naszej szkoły opowiadała Zuzanna Górska.

Zwieńczeniem spotkania była rozmowa z Wiceprezydentem Miasta Szczecin, Panem Krzysztofem Soską gdzie wypowiedział się na temat zarządzania miastem.

Po części konferencyjnej, uczniowie znów spotkali się w zespołach konferencyjnych i kontynuowali pracę nad projektami.

Ostatniego dnia konferencji, nasz zespół znów wziął udział w prezentacjach przygotowanych przez różnych specjalistów. Tym razem, tematy prezentacji przedstawiały się następująco: „Depresja to jedynie moda wśród młodych ludzi. Jak przekonać dorosłych, że tak nie jest.”, „Perswazja i manipulacja” oraz „Jak wygląda praca w redakcji – warsztaty dziennikarskie”.

O godz. 12.00 rozpoczął się panel, gdzie uczestnicy konferencji przedstawili swoje projekty. Zespół, w którym była nasza uczennica Zuzanna Górska zdobył 3 miejsce!

Wszystkim uczestnikom gratulujemy!

XU 2020